SİVAS 12 °C
En Düşük 9 °C
En Yüksek 22 °C
Karakter Boyutu :
Deliktaş Mağarası'nın sırrı ne?

Deliktaş Mağarası'nın sırrı ne?

01 Aralık 2012 16:21 CumartesiSivas’ın Akıncılar ilçesinde bulunan Deliktaş Mağarası, sırrının çözülmesini bekliyor.

Türkiye’de; Hititler, Lidyalılar, İyonlar, Urartılar, Bizanslılar, Anadolu Türk beylikleri, Büyük Selçuklular, Anadolu Selçukluları ve Osmanlılar gibi uygarlıkların birçok eser bıraktı.

Sivas’ın Akıncılar ilçesi ise; Roma-Bizans İmparatorluğu’ndan sonra Türklerin 1071 yılında gelerek yerleştiği bir bölge olmuştur.

Akıncılar ve köylerdeki tarihi kalıntılarla bu medeniyetlerin burada yaşadıkları kanıtlanmaktadır. Akıncılar’da bulunan Deliklitaş Mağarası da bunlardan bir tanesidir. Deliklitaş Mağarası’nın 2 metre çapında giriş deliği bulunuyor. Mağaranın 8 metre ilerisinde ise tekrar yeraltına doğru inen bir delik bulunmakta. Ancak bu delik zamanla kayaların ufalanmasıyla çok küçük hale geldi.

Mağaranın bulunduğu Karadağ mevkiinde yaşayan vatandaşlar, bugüne kadar mağaraya, hiç kimsenin cesaret ederek içeriye girmediğini söyledi. Sırrını koruyan Deliklitaş Mağarası, bu sırrın çözülmesini bekliyor. Türkiye’de bulunan mağaralardan daha büyük bir mağara olduğu düşünülen Deliklitaş, kendisini turizme açacak valiliğin, Turizm ve Kültür Müdürlüğü’nün yapacağı keşif ve incelemeleri

Belediye Meclis Üyesi Gülpaşa Sevinç ise, yapılacak incelemeler sonrasında Sivas’ın en eski tarihi bir eseri olacağı düşünüldüğü söyledi.

Bu elma her derde deva!
Bu haber toplam (1939) defa okunmuştur.

ETİKETLER

Sivas - Akıncılar

SİVAS / AKINCILAR - HABERLERİ