SİVAS 12 °C
En Düşük 9 °C
En Yüksek 22 °C
Karakter Boyutu :
Sivas kaplıcalar diyarı olacak

Sivas kaplıcalar diyarı olacak

17 Aralık 2010 11:23 CumaDünyaca ünlü doktor balıkların yaşadığı kaplıcalar Sivas sınırları içinde. Bugün kadar tanıtılamayan kaplıcalar için harekete geçildi.

Dünyaca ünlü Kangal Balıklı Kaplıcaları'nın yanı sıra yörede bulunan çok sayıda termal kaynakla ''Kaplıcalar Diyarı' olarak adlandırılan Sivas'ta kaplıca turizminin daha geliştirilmesi için özellikle özel teşebbüsü çekme çabaları bulunan Sıcak Çermik Kaplıcası başta olmak üzere çeşitli çalışmalar yapılıyor.

Tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan kentlerden biri olan Sivas, tarihi ve kültürel yönünün yanı sıra zengin kaplıca potansiyeliyle de dikkat çekiyor. Ülkenin termal turizmine de önemli katkı sağlayan Sivas, dünyaca ünlü Kangal Balıklı Kaplıca, Sıcak ve Soğuk Çermik Kaplıcaları gibi çok sayıda kaplıcayla termal turizminin gözde illerinden birisi olarak göze çarpıyor.

Sivas, özellikle belediye tarafından son yıllarda Sıcak Çermik Kaplıcaları'nda başlatılan modernizasyon çalışmaları başta olmak üzere çeşitli projelerle bu potansiyelini daha fazla harekete geçirmek istiyor.

Sivas Belediye Başkanı Doğan Ürgüp, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şehrin kaplıcaları bakımından büyük potansiyele sahip bir il olduğunu, bu potansiyelin çok daha iyi değerlendirilebilmesi için belediye olarak çeşitli çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Sıcak Çermik ile ilgili hukuki problemlerin çözüldüğünü anlatan Ürgüp, ''Şehrin ekonomik gelişmesi için önemli projelerden biri Sıcak Çermik alanında yapılan düzenlemelerdir'' dedi.

Buraya şu anda yatırımcıları davet ederek onlara alanı gösterip beğendirmeye çalıştıklarını, birkaç yatırımcı adayı olduğunu anlatan Ürgüp, ''Niyetimiz buraya özel sektörün bu yatırımı yapmasıdır. Özel sektör yapmadığı takdirde 2011-2012 yılında bizim sosyal ihtiyaçlarımızı karşılayacak bir yatırıma başlayacağız'' diye konuştu.

 ''HEDEFİMİZ SICAK ÇERMİK'E 5 YILDIZLI OTELLER''

 Şu anda aslında bunu bir manada yaptıklarını ifade eden Ürgüp, şöyle devam etti:

''Eski otellerimizi yeniden düzenliyoruz. Odaları düzenleyerek, kalorifer sistemini kurarak, ısınma sistemini ve izolasyonunu kurarak yaz kış çalışır hale getireceğiz. Şu anda bizim böyle 110 odamız var zaten. 2 kapalı havuz yaptık, bir alışveriş merkezi yaptık. Buradaki eksiklikleri tamamladık. Ama hedef bu değildir. Bunlar geçici, bir takım halkın ihtiyaçlarına katkı sağlayabilecek ve alana ilgiyi artıracak tedbirlerdi. Asıl hedefimiz orada 5 yıldızlı otellerin yapılmasıdır, bununla ilgili faaliyetlerimizi artırarak sürdürüyoruz.''

SICAK ÇERMİK KAPLICASI 

Sivas-Ankara Karayolu üzerinde, il merkezine 31 kilometre uzaklıkta bulunan ve işletmesi Sivas Belediyesi'ne ait olan Sıcak Çermik Kaplıcası'nın suyunun 50 santigrat derecenin üzerinde bir sıcaklığa sahip olduğu belirtiliyor.

Suyunun kimyasal özelliği nedeniyle kaplıcanın romatizma, sinir sistemi, solunum yolu, sindirim sistemi, metabolizma bozuklukları, böbrek ve idrar yolları, kan dolaşımı adale ağrıları, kadın hastalıkları gibi rahatsızlıklara iyi geldiği düşünülüyor

DÜNYACA ÜNLÜ DOKTOR BALIKLAR 

Sivas'a 99 kilometre, Kangal ilçesine 13 kilometre mesafede Kavak Deresi Vadisi'nde yer alan dünyaca ünlü Kangal Balıklı Kaplıcası, ülkede deri hastalıklarından, sedef hastalığı ve romatizmal hastalıkların tedavisinde ün yapmış bir kaplıca olarak biliniyor.

Önemi suyun kimyasal özelliklerinden ve içinde yaşayan balıklardan ileri geldiği belirtilen kaplıca, yıllardır dünyanın her yerinden gelen sedef ve cilt hastalarının akınına uğruyor. Suyunun sıcaklığı 36-37 derece olan kaplıcanın suyunda en büyüğü 10 santimetre boyundaki binlerce küçük balık, havuza girenlerin sivilce ve yara kabuklarını yiyerek, deriye kaplıca suyunun temasını artırıyor.

2003 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından sağlık tesisi olarak tescili yapılan kaplıcada, dört kısım otel, altı havuz, 16 adet özel banyo, lokanta, market ve çay bahçesi ile hizmet veriliyor.

 SOĞUK ÇERMİK KAPLICASI VE DİĞER KAPLICALAR 

İl merkezine 17 kilometre uzaklıktaki Soğuk Çermik Kaplıcası'nın da suyunun sıcaklığının 28 serece civarında olduğu kaydediliyor. Suyu içildiğinde mide, bağırsak ve safra kesesi hastalıklarına iyi geldiği ifade edilen kaplıcanın ayrıca romatizma ve sinir hastalıkları tedavisinde de yararlı olduğunun bilindiği belirtiliyor. Kaplıca Sivas Belediyesi tarafından işletiliyor.

Ayrıca Sivas'ta, Şarkışla ilçesine bağlı Ortabuçak köyü sınırları içerisinde bulunan Ortaköy Çermiği, Suşehri ilçesinin Akçaağıl köyü yakınlarında, Erzincan-Tokat yolu üzerinde Kelkit Çayı'nın güney yakasında yer alan Akçaağıl Çermiği, Şarkışla ilçesine bağlı Alaman köyü sınırları içinde yer alan Alaman Çermiği gibi kaplıcalar da bulunuyor.

Bu elma her derde deva!
Bu haber toplam (4059) defa okunmuştur.

ETİKETLER

sivas - kaplıca

SİVAS - HABERLERİ